![]() |
||
Men vi tager det sjove seriøst.
Hos KiMs siger vi, at vores produkter skal spises, ’når du er sulten for sjov’. Det er omdrejningspunktet for al KiMs’ markedsføring. Derfor markedsfører vi altid produkterne med et smil og et glimt i øjet.
Udover at det skal være sjovt, har vi en holdning til, hvad der er god markedsføring, og hvad vi gerne vil stå for.
Oplyste valg
Eksempelvis finder vi det vigtigt, at enhver forbruger nemt kan se, hvad der er i vores poser, så den enkelte kan træffe et oplyst valg. Derfor har vi for længst indført den udvidede næringsdeklaration. Her kan forbrugeren f.eks. se, om der er en pose chips på vej ned i indkøbsvognen med lavt fedtindhold eller almindeligt indhold. Det er vigtig information, når man f.eks. gerne vil finde den rigtige balance mellem kost og motion. Hos KiMs tror vi grundlæggende på oplyste valg frem for forbud.
TV-Reklamer
Vi reklamerer aldrig mellem børneudsendelserne på TV. Det mener vi ikke er etisk forsvarligt, fordi børn kan have svært ved at skelne mellem reklamer og virkelighed.
KiMs er en del af det danske samarbejde ’Forum for Fødevarereklamer’, som behandler denne problematik, lige som virksomheden tager del i det internationale forum ESA Pledge.
Sponsorater
Hos KiMs kan man søge om et produktsponsorat. Her gør vi det klart, at produkterne ikke hører til på banen under et sportsarrangement, men derimod gerne må deles ud til et efterfølgende socialt arrangement. Vi gør det også tydeligt, at deltagerne i arrangementet, vi støtter, primært skal være personer over 13 år.
|
Da chipsen blev født
![]() Chips, som vi kender dem i dag, blev opfundet i USA i 1853. |
||
|
Nyklassikeren
|
||