KiMs Fish and Chips
KiMs Fish and Chips med Crunch Cut – Læsø Sydesalt og Sour Cream & Purløg Dip Mix er en lækker og nem ret, der kan bruges både til fest og hverdag. Hvis du er vild med KiMs dip og vores Crunc Cut chips, vil du elske det i denne symfoni.
Til 2 personer
Ingredienser
- 500 g. Torskefilet
- 1 pose Crunch Cut Læsø Sydesalt
- 1 dl Mel
- Peber
- Flagesalt
- Olie til stegning
Pommes:
- 1 kg bage kartofler
- Olie
Dip:
- 1 brev KiMs Dip Mix Sour Cream & Purløg
- 1,5 dl Creme fraich
Fremgangsmåde
Hæld olie i en gryde. Det skal være sådan, at olien kan dække fisken. Olien er tilpas varm, når man kan se, at det bobler om en tandstik.
Skær torsken ud i passende størrelse.
Knus chipsene i en pose, og kom det op i en dyb tallerken.
Vend derefter fisken i æg, mel, æg og i chipsene, og kom fisken i den varme olie i ca. 12-15 min.
Når fisken er taget op, da krydder med peber og flagesalt.
Skær kartoflerne ud til grove fritter, og kom dem i en skål med koldt vand. Trækker stivelsen ud af kartoflerne. Skift vand et par gange ved kartoflerne. Når vandet er ved at være klart, er stivelsen trukket ud.
Hæld vandet fra, og lad kartoflerne tørre lidt.
Kartoflerne hældes i en gryde med varm olie, og skal have ca. 40-50 min i gryden.
Bland 1 brev KiMs Dip Mix Sour Cream & Purløg med creme fraich og server til retten sammen med et pas skiver citron.
KiMs produkter kan købes på KiMs Webshop og i KiMs outlet butik
Opskriften er udviklet af https://www.instagram.com/jeannettenielsen86/